پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی شهر اراک

پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی شهر اراک

پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی شهر اراک در 21 اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت pptx

مشخصات فایل

تعداد صفحات 21
حجم 1090 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pptx
دسته بندی معماری و شهرسازی

توضیحات کامل

پاورپوینت تنظیم شرایط محیطی شهر اراک در 21 اسلاید زیبا و قابل ویرایش با فرمت pptx

 

فهرست مطالب

تاریخچه شهر

نوع اقلیم

بادها

گلباد های سالانه

موقعیت جغرافیایی

جمعیت

نقاط دیدنی

صنایع و معادن

صنایع دستی

منابع

 

بخشی از متن

تاریخچه شهر

شهر اراک از نظر تاریخی نسبت به سایر شهرهای استان از قدمت چندانی برخوردار نیست. زمان احداث شهر اراک به دوره قاجار و سلطنتفتحعلی شاه می‌رسد.
در اوایل سلطنت قاجار در عراق عجم بعلت وسعت زیاد و جمعیت فراوان همواره ناامنی و اختلافات محلی بروز می‌کرد و این امر از لحاظ سیاسی و اقتصادی برای حکومت مرکزی بروز مشکل می‌کرد. در زمان فتحعلی شاه قشونی به نام عراق تشکیل گردید و فتحعلی شاه به فکر سربازگیری از مردماین سامان افتاد. یوسف خان گرجی شپهدار لشکر عراق از فتحعلی شاه تقاضا نمود که برای مرکز قشون عراق عجم قلعه‌ای نظامی احداث کند.
به همین جهت تأسیس ساختمان اولیه شهر به‌صورت قلعه‌ای به نام سلطان آباد، شروع و در سال 1231 هجری(1808 میلادی) به پایان رسید. اراک از معدود شهر های ایران است که طبق نقشه ساخته شده.
مهندس تریزر فرانسوی که به همراه ژنرال گاردان از سوی ناپلئون به ایران آمده بود، اراک را مطابق شهر نیس فرانسه طراحی کرد. چنان چه بازاری به شکل صلیب یادگاری از اعتقادات اوست.
شهر قدیم اراک دارای چهار دروازه بوده بازار کنونی اراک شبکه ارتباطی داخلی این دروازه‌ها بود و راه‌های اصلی و خارجی از این دروازه‌ها آغاز می‌شد.
این دروازه‌ها عبارتند از: دروازه شهرجرد در مشرق دروازه رازان در شمال دروازه حاج علینقی در غرب دروازه قبله در جنوب با عبور راه آهن از اراک و احداث خیابان و گذرگاه‌های جدیذ توسعه شهر در قسمت جنوب و جنوب غربی آغاز شد…


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود