پاورپوینت اختلال هیستری یا تبدیلی

پاورپوینت اختلال هیستری یا تبدیلی

پاورپوینت اختلال هیستری یا تبدیلی در 36 اسلاید بسیار زیبا و قابل ویرایش آماده ارائه با اسلایدشو با فرمت pptx و رعایت تمامی استانداردهای زبان فارسی

مشخصات فایل

تعداد صفحات 36
حجم 4215 کیلوبایت
فرمت فایل اصلی pptx
دسته بندی پاورپوینت

توضیحات کامل

پاورپوینت اختلال هیستری یا تبدیلی در 36 اسلاید بسیار زیبا و قابل ویرایش آماده ارائه با اسلایدشو با فرمت pptx و رعایت تمامی استانداردهای زبان فارسی

 

فهرست مطالب

مقدمه

انواع هیستری

فراگیری هیستری یا اختلال تبدیلی

علت ایجاد هیستری

علایم هیستری یا اختلال تبدیلی

درمان

مهمترین علایم هیستری ازهم‌گسستگی

هیستری جمعی

 

بخشی از متن

مقدمه:

حدود ۱۵ درصد کسانی که به روان پزشک مراحعه می‌کنند دارای اختلال تبدیلی هستند. در اختلال هیستری تبدیلی، فرد از ناراحتی‌های جسمانی مختلفی شکایت دارد که هیچ علت جسمی برای آن وجود ندارد. بیماران هیستریکال ممکن است پزشکان یا روان‌شناسان کم تجربه را کاملاً گمراه کنند زیرا تشخیص این اختلالات از بیماری جسمانیِ واقعی یا تمارض سخت و پیچیده است. در بیماری هیستری تبدیلی، فرد با علائمی مانند کری، کوری، فلج عضلانی یا بی‌حسی دست‌ها و دردهای شدیدِ موضعی که اغلب نیز در قسمت چپ بدن است نزد پزشک می‌رود، اما پزشک نمی‌تو اند هیچ علتی برای این علایم پیدا کند زیرا بیماری او ساختگی است. منظور از ساختگی بودن این نیست که او تمارض می‌کند، منظور این است که این بیماری را روانِ او خلق کرده تا به یک سود پنهانی برسد.

بین تمارض و بیماری‌های هیستریکال دو تفاوت عمده وجود دارد: ۱) نشانه‌های تمارض تحت کنترل ارادی فرد هستند، در حالی که فرد مبتلا به اختلال تبدیلی بر نشانه‌های بیماری‌اش کنترلی ندارد. ۲) فرد تمارض‌کننده هدف و نفع مشخصی از بیماری خود می‌برد مثلا فرار از سربازی، مدرسه نرفتن یا منافع دیگر. اما در فرد مبتلا به اختلال تبدیلی منافع واضحی دیده نمی‌شود و منافع درونی و پنهان هستند. بعضی الگوهای رفتاری، فردِ مبتلا به هیستری تبدیلی را از تمارض‌کننده جدا می‌کند مثلا فرد مبتلا به کوری هیستریکی به اشیاء برخورد نمی‌کند اما تمارض‌کنندگان ممکن است با اشیاء برخورد کنند. فرد مبتلا به اختلالِ تبدیلی نسبت به بیماری خود نگرانی نشان نمی‌دهد و نوعی بی‌تفاوتی در او دیده می‌شود اما تمارض‌کنندگان، ابراز نگرانی می‌کنند. فرد مبتلا به تشنج‌های تبدیلی، زبان خود را گاز نمی‌گیرد و دچار ادرار یا مدفوع بی‌اختیاری نمی‌شود. فرد مبتلا به کری هیستریکی به صدای ناگهانی بلند واکنش نشان می‌دهد اما در کری واقعی، این پاسخ دیده نمی‌شود.

 در مورد دلایل بروز این بیماری دیدگاه‌های مختلف روان‌شناختی دلایل متفاوتی را عنوان کرده‌اند. روان تحلیل گران به این موضوع اشاره کرده اند که فرد مبتلا به اختلال تبدیلی تمایلات جنسی منع شده خود را سرکوب‌گری کرده و به شکل نشانه‌های جسمانی بروز می دهد. همچنین تعارض نوجوان‌ها برای مستقل شدن از والدین و وابسته ماندن به آنها می‌تواند زمینه ساز بروز این علائم باشد. روانشناسان شناخت‌گرا بر این باور هستند که افرادی که هیجان‌های خود را نمی پذیرند و توانایی ابراز آن ها را ندارند ، با زبان بدنشان به ابراز هیجان می‌پردازند.

و …


توضیحات بیشتر و دانلودصدور پیش فاکتور، پرداخت آنلاین و دانلود